Dr.Martin Baroch 27.1.2016
(https://www.facebook.com/mbtahpc.by.drmgb/) – rozšířeno
Mnoho tenisových fanoušků a pozorovatelů tenisu bylo překvapeno, jak Serena Williams (*1981 / USA) porazila poměrně jasně Marii Šarapovou (*1987 / RUS) výsledkem 6-4 6-1 ve čtvrtfinále Australian Open 2016. Tento zápas znamenal pro Serenu už 18. vítězství v řadě nad Marií.
Serena a Maria jsou obě velice profesionální hráčky a extrémní bojovnice s těly vytrénovanými a vyoptimovanými téměř na hranice možností. V tomto případě pak podle mého názoru rozhoduji technické a koordinační schopnosti, které představují hlavní rozdíl mezi těmito hráčkami.
Na připojených fotografiích (z tréninku na US Open 2014) je jasně vidět, že Maria má ve svých úderech technické slabiny, které pod tlakem vedou k chybám. Mnohým z jejích forhendů dominuje aktivita paže, tedy režim Tenisu 2.0, kde hmota/energie těla nekontroluje dostatečně pohyb rakety a potažmo i provedení úderu.
Mariin obrovský bojový duch a síla může často kompenzovat tento nedostatek, ale to nestačí proti podobným, extrémně silným bojovnicím jako je Serena. Ta dokonce již před více jak 10-ti lety (schválně používám foto z treninku na French Open 2003) měla větší dominanci těla nad raketou než má často Marie dnes. Pod jejím tlakem pak uvedené Mariiny technické a koordinační slabiny představují ten zásadní rozdíl.
Za těmito nedostatky je potřeba jít až k ne úplně optimálnímu, technickému a koordinačnímu rozvoji v Mariíných formativních letech a pak také k její (a jejího týmu) chybějící připravenosti nebo schopnosti pracovat na technických vylepšeních i v její pozdější kariéře, což je poměrně častým jevem a svědčí o tom, že se úspěšní hráči se často bojí cokoliv změnit. Tento moment nám pak ukazuje, jak je důležité, aby údery hráčů byly již v juniorském věku dobře založeny.
Maria Šarapova (*1987 / RUS) – forhend v tréninku na US Open 2014
1 – Okamžik protažení, kdy míč už opustil raketu: loket zůstává těsně u těla a paže ještě nezačala rotovat dovnitř (pronace), zapojení těla je velice limitováno (směrem k Tenisu 2.0). Podobné akce jsou náchylné k chybám pod tlakem a také ke zraněním.
2 – Podobný moment u lehce vyššího míče: Marie se dostala s předloktím do pronace, ale jedná se pouze o akci z lokte, pravá kyčle a pravé rameno zůstavají prakticky bez vlivu na let rakety
Serena Williams (* 1981 / USA) – forhand v tréninku na French Open 2003
3 – Protažení / uvolnění: Serena má plnou pronaci a je jasně vidět, že pravá kyčle a pravé rameno měly vliv na pohyb a pozici rakety.