Jelikož neexistuje jen jeden přesný způsob, jak správně udeřit tenisový míček s cílem zahrát vítězný úder, a jelikož tenis z principu poskytuje dost velke marže/rezervy z hlediska umístění míče, je možné vidět poměrně dost velkou rozmanitost ve způsobu, jak hráči hrají své údery.
Ti nejlepší z nejlepších jsou si pak (vedle svých osobních pohybovych idiosyncrasií souvisejících s jejich hráčským vývojem) velmi podobní v klíčových/rozhodujících referenčních bodech jednotlivých úderů, kterých si často nejsou ani v detailu vědomi, a které také bývají bohužel často opomíjeny v odborné tenisové literatuře a nejsou zrovna dobře známy také mnoha tenisovým trenérům a pedagogům. Stejně tak jako mnoho vzdělávacích tenisových publikací, také rady mnoha trenerů poskytované hráčům často obsahovaly a stále ještě obsahují několik mýtů či nepřesných informací, které mohou být velmi zavádějící a způsobují poté jednak významná omezení v rozvoji hráčů a mohou dokonce vést k vážným poraněním.
Obecně lze říci, že mnoho trenérů a velká většina diváků/pozorovatelů tenisu má často potíž porozumět velmi významnému rozdílu mezi aktivní (esenciální) částí protažení úderu = protažení 1 a jeho pasivní (relaxační) částí = protažení 2, která může být, na rozdíl od aktivní části, velmi rozdílná od hráče k hráči.
Toto nedorozumění vede pak k tomu, že hráči se často něco doporučuje a programuje v jeho mysli se na základě referenčních bodů v relaxační fázi protažní úderů a ne na základě klíčových / rozhodujících referenčních bodů v aktivní části protažní úderu, tedy především okolo a krátce za bodem zásahu.
Příklad 1:
Jedním z nejvíce zavádějících tenisových pokynů je příkaz –
„Veď raketu po zásahu míče šikmo přes tělo k opačné noze při protažení u podání (k levé noze u pravorukého hráče)“.
Na níže uvedených fotografiích Gaela Monfilse (* 1986 / FRA), který patří mezi velmi dobré servismeny, můžete vidět klíčové prvky aktivní části protažení úderu na obrázcích č. 4 a 5. Jsou to právě ta místa, kde Gael splňuje klíčové referenční body kvalitního podání (SERVIS 3.0 na základě TENIS 3.0 benchmarku), a kdy téměř dokonale používá TENNIS 3.0 CODE. Obrázek č. 6 pak už jen demonstruje relaxační část pohybu při podání. Pokud by se Gael primárně zaměřoval a programoval svůj pohyb při podání na dokončení dráhy rakety k levé noze, které můžeme vidět na snímku č. 6, pak by s největší pravděpodobností nebyl schopen dosáhnout dokonalosti v rozhodující aktivní části pohybu při podání, jak je uvedeno na obrázcích č. 4 a 5. Relaxační část pohybu při podání, jak je uvedena na obrázku č. 6 se děje přirozeně a může mít poměrně dost různých provedení od hráče k hráči.
Hráči, kteří se příliš zaměřují na dokončení podání k levé noze (u praváků), mívají nedostatky v pronaci a také v optimálním zapojení energie těla do úderu. Nejlepší servismeni se naopak soustřeďují na optimální využití dostupné energie v akci zobrazené na obrázkách č. 4 a 5.
Podobným způsobem, je jasně vidět na další níže uvedené fotografii mojí dřívější klientky Sloane Stephens (* 1993 / USA), které jsem měl příležitost pomáhat s jejím podáním a dalšími údery v letech 2010 a 2011, jak velmi slušně uplatňuje TENNIS 3.0 CODE, což vede k optimálnímu zapojení energie těla do podání. A dále uvedená fotka vítězky 22 Grand Slamů Steffi Graf (* 1969 / GER) ukazuje téměř identické provedení.
Z těchto fotografií je zřejmé, že obě jsou zaměřené na správnou pronaci na dominantní straně těla (zde vpravo) s dobře načasovaným plným zapojením energie těla do úderu. Tato energie pak musí být vynaložena a spotřebována v nejvyšší možné míře na dominantní straně těla.
A na závěr, ale rozhodně ne v poslední řadě, je na předposlední fotografii, jedno z nejvíce dominantních podání v historii tenisu – Boris Becker (* 1967 / GER) – s jasným zaměřením na dění na dominantní (pravé) straně jeho těla.
… a pod ním, jako prémie, Borna Corič (* 1996 / CRO) – hráč mladé generace, který se jasně zaměřuje na to samé.
1/ Gael Monfils (86* / FRA) – Servis 1 – start/ nadhoz – 2014 US.Open – NYC / USA
2/ Gael Monfils (*86 / FRA) – Servis 2 – zaměření – 2014 US.Open – NYC / USA
3/ Gael Monfils (*86 / FRA) – Servis 3 – začátek smyčky – 2014 US. Open – NYC / USA
4/ Gael Monfils (*86 / FRA) – Servis 4 – švih proti míči – 2014 US.Open – NYC / USA
5/ Gael Monfils (*86 / FRA) – Servis 5 – prošvihnutí / protažení 1 – pronace – 2014 US.Open – NYC / USA
6/ Gael Monfils (*86 / FRA) – Servis 6 – relaxační fáze – 2014 US.Open – NYC / USA
7/ Sloane Stephens (*93 / USA) – Servis – prošvihnutí – protažení 1 s plnou pronací na dominantní straně těla – 2014 US.Open – NYC / USA
8/ Steffi Graf (*69 / GER) – Servis – prošvihnutí s plnou pronací – 1999 French Open – Paris / France
9/ Boris Becker (*67 / GER) – Servis – perfektní pronace – Gstaad 1998 / Switzerland
10/ Borna Coric (*1996 / CRO) – Servis – prošvihnuti s plnou pronací směřující doprava – 2015 US.Open – NYC / USA
Více podrobných informací na dané téma je k dispozici na požádání.
Photos (1998-9, 2014-5) and text (2016) copyright by Dr. Martin G. Baroch