Výběr tenisové rakety II. – herní kritéria

Autor: Karel Jandus ml.


 

Při výběru nové rakety je nejdůležitější neztratit hlavu. Nestarat se o to, jakou má barvu, kdo jí vyrobil anebo který hráč z TOP 20 s ní hraje. Nejdůležitějším kritériem je, zda s ní může hráč zlepšit svou hru, v opačném případě to pro něj není vhodná raketa. Aby hráči měli z tenisu větší radost, musí se zlepšovat. Je jedno jestli vítězí na turnajích nebo prostě získávají herní jistotu při pravidelném tréninku. Ale co zlepší hru? Více síly? Více kontroly? Větší ovladatelnost díky níž je hráč na síti pohotovější? Nebo více komfortu, kterým předchází zraněním? Není od věci vysvětlit, co se obecně považuje za hlavní, hru zlepšující, herní kritéria:

Stabilita
Ukazatel, který určuje, jak se raketa zachová, když hráč míč odehraje mimo střed plochy rakety. Obecně platí, že rakety s větší úderovou plochou jsou méně náchylné ke zkrutům a deformacím při úderu.

Komfort
Výrobci raket se předhánějí v tom, kdo ve svých raketách zabuduje větší výběr příslušenství, které zabraňují anebo tlumí nárazy a vibrace. Do této kategorie lze zařadit technologii Twin-Tube od Headu nebo Power-holes Wilsonu.

Síla
Rakety, které produkují více síly mají většinou širší a tužší rám, jsou delší, mají větší hlavu, a jsou vyvážené do hlavy. Jsou určeny pro hráče, kteří potřebují zahrát tvrději, aby jejich normální, běžný úder doletěl až k základní čáře. Nejlepší hráči s tvrdými údery, jako je třeba Pete Sampras, produkují vlastní sílu a proto kdyby si ještě navíc vzali tento typ rakety, měli by potíže zahrát míč do dvorce. Proto také profesionální hráči obvykle hrají s raketami, které tolik síly sami o sobě neprodukují.

Kontrola
Pro vyspělé hráče znamená kontrola přesnost, schopnost zahrát míč do určitého místa na dvorci. Pro ně jsou vhodné rakety s lepší kontrolou, tak aby mohli “cítit” míč na raketě. To jsou obvykle rakety s užším rámem, které je možné při úderu protáhnout dále, zlepšit dotek míče s raketou a neztratit přitom kontrolu.
Pro středně pokročilé hráče to znamená možnost dobrého kontaktu míče s výpletem, možnost udržet míč ve hře a pokračovat ve výměně. Pro takové hráče jsou nejvhodnější rakety se širším rámem, větší úderovou plochou a delším držadlem.

U každé rakety je vždy jedno z těchto kritérií převládající. Musí u ní být však obsažena i ta zbývající kritéria a žádné nemůže chybět. Samotná síla by byla na nic, pokud by hráč nezahrál míč do dvorce; raketa, která při úderu vydává větší svist než skibob na dráze by asi také nestála za jisté zranění ruky.